Zameriavate sa len na číslo na váhe? Pozor na štíhlu obezitu!

Tento článok je hlavne pre dve skupiny ľudí. Tých, ktorí sa snažia pri chudnutí stále držať výhradne čísla na váhe a pre tých, ktorí sú s váhou spokojní, na pohľad štíhli, prípadne si aj sem tam zacvičia a ani netušia, že napriek tomu môžu mať množstvo tukov ako človek s nadváhou, alebo obézny človek.

V tomto článku vám ukážem, prečo je váha len číslo, ktoré nemusí nič hovoriť o vašom zdraví, ani o tom, ako vyzerá vaša postava v plavkách. A prečo, ak sa máte radi, sa už nebudete vždy dookola len vážiť a fixovať na číslo, ktoré sa ukáže, ale načo sa naopak máte zamerať.

Počuli ste, že aj človek, ktorý je na pohľad štíhly, môže mať vysokú hodnotu tuku?

Hovoríte si, že keď máte BMI (pomer výšky a váhy) v poriadku a nosíte číslo S, prípadne M, vás sa to nemôže týkať? Mýlite sa. Pri analýze tela sa stáva, že príde mladá, dobre oblečená, štíhla kočka, ktorá na pohľad vyzerá, že bude mať všetko v poriadku. No po analýze tela zisťujem, že má váhu podobnú, ako ja, no percento tukov má aspoň raz také. Nehovoriac o hodnote svalovej kondície, ktorú má nižšiu ako minimálne odporučený štandard…

Ako je to možné? Veľmi jednoducho. Nazýva sa to aj štíhla alebo skrytá obezita. Pri dlhodobo nesprávnom a nevyváženom stravovaní sa stane to, že postupne ubúdajú svaly, lebo nemajú dostatok výživy a znižuje sa aj svalová kondícia. Úbytkom svalov sa však spomaľuje metabolizmus, takže v tele začnú zároveň pribúdať tuky, ktoré si telo začína ukladať.

To si však na váhe vôbec nemusíte všimnúť, dokonca môžete nejaké to kilo schudnúť,  no všímajte si, či postava nevyzerá akosi horšie. Zrazu zistíte, že aj keď nosíte stále číslo S, čiže 36, tak vám začnú postupne trčať boky a bruško. Prípadne vidíte, že je celá postava akási povolená aj keď je štíhla.

Myslím si, že tento obrázok je tou najlepšou ukážkou a vysvetlením, o čom hovorím.

Tu môžete vidieť, prečo nie je váha rozhodujúci údaj. Môžete pokojne stretnúť niekoho, kto váži rovnako ako vy, no na postavách uvidíte tento rozdiel. Čím to je? Rozdiel je aj v cvičení, no zároveň v nemenej dôležitom správnom stravovaní – a tým pádom v pomere tukov a svalov.

Na prvom obrázku vidíte postavu s minimom svalov a nadbytkom tukov (množstvo tukov v tomto prípade môže byť totožné, ako u človeka, ktorý má nadváhu, alebo obezitu). Vedľa zas vidíte postavu rovnakej váhy ale s minimom tukov a väčším množstvom svalov v dobrej kondícii.

Upozorňujem, že svaly sú ťažšie ako tuky, ale pri rovnakej váhe zároveň menej objemné. Takže pri správnom chudnutí pokles váhy vôbec nemusí byť výrazný, zato rozdiel v postave áno. Preto ak chcete sledovať svoj pokrok pri úprave režimu, vždy odporúčam viac, ako sledovanie kíl, sledovať úbytok centimetrov a fotiť sa.

Pri štíhlej obezite nejde len o estetický problém, ale aj o zdravotný problém.

Jednak od množstva a kvality svalov závisí rýchlosť spaľovania, takže minimum svalov rovná sa spomalený metabolizmus a to sa rovná nabaľovanie stále väčšieho množstva tukov, ktoré sa na vás budú lepiť. Ale zároveň od svalovej hmoty závisí aj to, ako telo zvláda choroby, operácie a rekonvalescencie. Čím viac kvalitnej svalovej hmoty, tým to zvládnete oveľa ľahšie.

Ďalej pri väčšom množstve tukov, aj keď je váha v norme, je tak isto zvýšené riziko rôznych ochorení spojených s klasickou obezitou, ako u ľudí s obezitou viditeľnou.

A ešte jedno upozornenie. Vyššie som hovorila o príklade kočky mladšej odo mňa, ktorá má len 25 rokov. A v dnešnej dobe to v tomto veku už nie je ojedinelý prípad. No vedeli ste, že medzi 40. a 80. rokom poklesne svalová hmota až o 40% ak s tým niečo nespravíte? Preto to väčšinou ide po 30tke alebo 40tke s postavou „zrazu“ dole vodou.

Aké je riešenie problému štíhlej obezity?

Ak ste si povedali, že začať cvičiť, aby ste zlepšili svalovú kondíciu, pozor… Áno, cieľom síce je nabrať opäť stratenú svalovú hmotu a zlepšiť jej kondíciu, no chcem, aby ste v tomto článku pochopili veľmi dôležitú vec.

Ak neupravíte stravu a nezvýšite prísun kvalitných proteínov (bielkovín) a výživy, žiadne cvičenie vám nepomôže. Môžete cvičiť aj od rána do večera, pravidelne behávať a chodiť do fitka, no ak neupravíte stravu a nezačnete dbať o kvalitnú výživu svalov, nečakajte, že sa zvýši ich množstvo a zlepší ich kvalita.

Čiže neodporúčam žiadne „super“ diéty na zníženie tuku, ktorého máte prebytok, ale začnite pracovať na celkovej úprave životosprávy (viac v mojom e-booku tu>>) a na tom, aby ste telu dodali dostatok vyváženej výživy. Popri tom sa začnite viac hýbať, viac cvičiť aj silové cvičenia (s činkami, gumami, vlastnou váhou…), nie len aeróbne (beh, zumba…).

Pretože akonáhle sa vám začne zlepšovať svalová hmota, začne sa vám upravovať metabolizmus a začne sa vám upravovať postava. A ak nestíhate, alebo vám nerobí dobre predstava ísť do fitka, zacvičiť si môžete aj doma, prípadne skúsiť nejaké iné skupinové cvičenie s vlastnou váhou.

Hlavne dámy, nebojte toho, že z pravidelného cvičenia s činkami vám narastú svaly tak, že budete ochvíľu vyzerať ako kulturista :). Na to potrebujete dlhé hodiny a hodiny veľmi tvrdého cvičenia. Ale vedeli ste, že 1kg svalu spotrebuje 5x viac energie, ako 1kg tuku? Tak hor sa na úpravu životného štýlu (inšpirujte sa v našej FB skupine Škola zdravia a chudnutia), kvalitnú výživu a pohyb, pretože verím, že chcete vyzerať dobre aj o pár rokov a nikto iný to za vás nespraví ;).

Mimochodom, ak by ste chceli presná návod ako zmeniť jedálniček a upraviť postavu, stačí sa prihlásiť do našej 21 dennej výzvy na chudnutie. Viac informácií a výsledkov nájdete TU>> .

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre