Má nadváha vplyv na zdravie? Silný príbeh Gitky, ktorá schudla a porazila cukrovku

Gitkin výsledok za pol roka s našimi výzvami
(*Každé telo je iné a výsledky sa samozrejme líšia)

Gitka je 36 ročná mamina štvorročného chlapčeka, ktorá súrne potrebovala v živote zmenu. Jej hlavná motivácia nebola len schudnúť na leto do plaviek… Bolo to oveľa silnejšie a aj to jej pomohlo nevzdať sa – mala svoje silné PREČO.

Poprosila som ju, aby sa s vami o svoj osobný príbeh podelila, pretože verím, že to môže byť pre mnohých úžasnou a silnou inšpiráciou a tiež možno trochu aj výstrahou. Prečo? Čítajte do konca.

Aj vďaka tomuto príbehu môžeme mnohým ukázať, že začať s chudnutím a lepšou životosprávou nieje nikdy neskoro, ALE tiež to, že je lepšie sa o seba začať starať ešte skôr, ako nadváha do vášho zdravia začne zasahovať viac, ako by ste chceli alebo ako by ste čakali …

GITKIN PRÍBEH

Už keď som mala 24 rokov, zistili mi vysoký tlak a začali vyšetrenia, liečba, lieky… Vážila som vtedy 74 kíl, žiadna veľká obezita… Postupne išli kilá hore, no nejak som to stále neriešila. Brala som lieky a utešovala som sa, že sú ľudia na tom aj horšie..

Našla som si priateľa a keď sme potom plánovali dieťa, nevedela som dlhšie otehotnieť. Po asi piatich rokoch sa to konečne podarilo, akurát bolo celé tehotenstvo rizikové kvôli môjmu tlaku a syn sa narodil skôr, cisárskym rezom a bola mi potvrdená preeklampsia. Ale zvládli sme to…

Keď mal syn už asi rok, začalo mi byť zle, často sa mi točila hlava, bola som slabá, nič sa mi nechcelo a stále by som spala… Raz to prišlo do takého extrému, že sa mi tak točila hlava, že mi bolo až na odpadnutie.  Namerali mi veľmi vysoký tlak kde som sa už zľakla aj ja a ďalšie vyšetrenia ukázali už aj zvýšený cukor…

Keď mi potvrdili nakoniec aj cukrovku, bola som v šoku.

Vážila som vtedy už 94 kíl, z ordinácie som vychádzala ocapená a prvé čo ma napadlo, že prídem o nohy… Začala som trošku chudnúť, podarilo sa mi dať dole osem kíl, ale čoskoro som pribrala naspäť a dokonca už na 96kg.

Tu mi už hrozil inzulín, keďže som mala zlé výsledky a presne v ten čas som ostala aj druhý krát tehotná. Veľký zlom ale prišiel, keď som o bábätko prišla kvôli cukrovke.

Veľa som plakala a dodnes s tým nie som zmierená… Už vtedy som si ale uvedomovala, že som si za to mohla sama. Bol to v mojom živote veľký zlom, po ktorom som si veľmi vstúpila do svedomia.

Povedala som si, že cukrovka mi už nikdy viac nič nezoberie…

Začala som preto zas chudnúť, plná odhodlania, no váha sa mi zas zastavila na 84 kilách, čo bolo stále veľa. Vtedy mi ale našťastie moja sestra Zuzka odporučila a poslala môj prvý koktejl, pozvala ma do vašej facebookovej skupiny Škola zdravia a chudnutia a váha sa pustila ďalej smerom dole, z čoho som sa veľmi tešila.

Potom som do vašej skupiny pridala aj príspevok a tam ste si ma všimli. Akurát ste rozbiehali vašu online 21 dennú výzvu, do ktorej som sa prihlásila a od vtedy som s vami v každej jednej a neľutujem svoje rozhodnutie ani na sekundu 😊 .Zdravie sa mi zlepšilo natoľko, že už nemusím brať lieky na cukor

Vysadila mi ich sama lekárka, ktorá bola poriadne prekvapená, ako sa mi stav zlepšil aj ako som schudla. A hlavne to všetko, čo s vami robím (upravený jedálniček, cvičenie, osobná podpora, podporná skupina…) ma začalo naozaj napĺňať a som veľmi šťastná a hrdá na seba, že som aj vďaka tomu už nepoľavila.

A aj keď sa museli v mojom živote odohrať určité veci, ktoré som vôbec nečakala, aby ma to nakoplo, teraz už viem, že to má pre mňa veľký význam a preto už neprestanem a určite sa nevrátim do životného štýlu, ktorý som žila predtým.

Toľko kíl, koľko mám teraz, som nemala ani keď som mala 24 rokov

Teraz mám 36 rokov, 63 kíl, som bez liekov na cukor a energie mám na rozdávanie 😊.“ Cítim sa veľmi dobre, oveľa viac vládzem, som šťastnejšia a spokojnejšia… Už si viem udržiavať svoju váhu a dávam pozor na svoje zdravie…“

Silný príbeh však?

Som vďačná Gitke, že sa s ním podelila aj s vami a teraz niečo na zamyslenie. Koľko 24 a viac ročných žien poznáte, ktoré vážia aspoň 74 kíl? Je možné, že väčšina z nich ešte nemá vážnejšie, prípadne žiadne zdravotné problémy, ale kto vie dokedy? A preto je dobré, aby sa o tom vedelo… Môžeme čakať, alebo s tým môžeme začať robiť niečo už teraz.

Viete, čo mi povedala Gitka? Že ona si predtým myslela, že cukrovku majú len starí ľudia a absolútne nečakala, že by ju mohla dostať ona. Ale bohužiaľ vieme, že dnes je čoraz viac mladých ľudí s nadváhou a zdravotnými problémami. A to všetko súvisí práve s našim rýchlym životným štýlom, vysokou váhou a tým, čo jeme. Pretože čo do tela dáme, nám naše telo neskôr vráti.

Na vlastnej koži skúsila, ako funguje to zlé aj to dobré.

Pre niekoho je jeho silné prečo (dôvod prečo začať a nevzdať to) až podobná vlastná skúsenosť, no niekomu stačí už len to, že počuje napríklad aj takýto príbeh a takýmto skúsenostiam sa chce vyvarovať. A aj preto sa s vami Gitka úprimne o svoj príbeh podelila. Sama bola jedna z tých, ktorá vôbec nečakala, že sa to u nej môže v mladom veku tak zvrhnúť.

Preto budem veľmi rada, ak tento príbeh budete zdieľať, aby si ho mohlo prečítať čo najviac ľudí a už sa potom sami rozhodnú, či svoju váhu budú chcieť riešiť alebo nie. Rozhodnúť sa musí každý sám za seba, my môžeme len inšpirovať okolie a šíriť myšlienku súvislosti lepšej váhy a lepšieho zdravia do sveta…

Aký odkaz by Gitka chcela vyslať do sveta a čo jej veľmi pomohlo?

„Chcela by som ešte povedať, aby ste si vzali z môjho príbehu ponaučenie, nedopadli ako ja a nemuseli ste plakať, keď už je neskoro…

A čo mi najviac pomáha? Hlavne podpora od vás vo výzvach a celkovo to, keď viem, že v tom nie som sama. Viete motivovať ľudí aby sa pohli z gauča a dať presný a hlavne jednoduchý návod na dosiahnutie cieľa, čoho som nie len ja krásnym príkladom 😊. „

PS : Ak aj vy potrebujete pomôcť s úpravou životného štýlu a jedálnička :

AKTUALIZÁCIA A DOPLNENIE VÝSLEDKOV OD LEKÁRKY, ktoré nám o pár dní po vydaní článku písala v skupine Škola zdravia a chudnutia priamo sama Gitka :

„Bola som na odber a všetko je v poriadku. Výsledky mám ukážkové. Veľmi sa teším, dokonca už ani kyselinu močovú nemám zvýšenú čo som mala. Aktuálna váha 63 kíl, 36 cm dole z brucha – už ani tam nie som v červených číslach. Mala som 86cm dnes a na začiatku 122cm. Doktorka pozerala do papierov a nechápala všetko sa mi polepšilo dokonca mi zrušila kolonku o nadváhe, lebo ju už nemám. Najbližšia kontrola až o pol roka… Čiže neprestávam s tým, čo robím a svoju skúsenosť budem rozprávať rada ďalej, aby ľudia vedeli, že sa to dá zvládnuť.. A som ďalej bez liekov 🤗.

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre