Recepty na sladkosti bez výčitiek. Naozaj?

Tento článok vznikol náhodou neplánovane, ako reakcia na jeden „skvelý diétny“ recept, ktorý sa šíri facebookom. Dnes je doba, kedy na internete môžete nájsť čokoľvek – fakt čokoľvek.  Verím, že orientovať sa v množstve informácií môže byť zložité – čo je pravda, čo nie je, čomu veriť, čomu nie… No niekedy fakt stačí použiť obyčajný zdravý rozum, zamyslieť sa a až tak niečomu veriť a konať.

O čom hovorím a o aký recept ide? Koľko krát ste sa stretli s titulkom – zdravá sladkosť bez výčitiek alebo toho môžete jesť koľko chcete lebo je to bez múky a prípadne aj bez cukru… Takýchto receptov by sa dalo na internete nájsť zaručene kopa.

V prvom rade chcem, aby ste si uvedomili, že nič, čo má kalórie nemôžete jesť v neobmedzenom množstve. Veď ono sa tie kalórie vždy postupne nazbierajú a nikam nezmiznú len preto, že tam nie je napríklad múka alebo cukor. Z niečoho to predsa zložené je, že? Takže všetky tieto titulky dosť zavádzajú a obzvlášť tých, ktorí sa snažia chudnúť po svojom a hľadajú, čo by asi tak mohli a čo by bolo menšie zlo.

Zrazu buuum je tu recept s titulkom – Z týchto palaciniek nepriberiete: Naučte sa výborné palacinky bez múky, pripravené za minútku! Ak chudnete, alebo sa snažíte zdravo stravovať čo spravíte? „Supeeeer idem robiť palacinky“ a začnete si vypisovať, čo vám na to treba – ovsené vločky, vajíčka (ideálne len bielka), med alebo iné sladidlo…

Ak ste človek, ktorý sa stravovaním veľmi nezaoberá a málokedy číta nutričné hodnoty a zloženie, asi sa vám na tom nič zlé nezdá. Rovnako ako vyše 1000 ľuďom, ktorí tento recept zdieľali ďalej. Takže si poďme trošku ozrejmiť, čo znamená podľa tohto receptu zjesť len 4ks palaciniek.

Je super, že sú to palacinky bez múky – veď všetci vieme (všade čítame), že pri chudnutí treba vyhodiť z jedálnička múku – pečivo. Ale to, že ak pomixujete vločky, máte z nich vlastne ovsenú múku už nikto nerieši. Ani to, že na prípravu 4 palaciniek sa uvádza 150g ovsených vločiek a hádajte koľko má toto množstvo vločiek asi tak kalórií? CEZ 550 KALÓRIÍ iba vločky na 4 palacinky.


PRIHLÁSTE SA DO 21 DENNEJ VÝZVY TU >>

Objavte svoje štíhlejšie a zdravšie ja vďaka našej 21 DENNEJ ONLINE VÝZVE (jedálniček, recepty, cvičenie, vzdelávanie…)


A nezabudnite, že ich asi nerobíte preto, aby ste ich jedli suché, takže si ich niečím naplníte. Ako píšu v recepte : „Opražíme z oboch strán dozlatista a podávame s prílohou, akú máte radi!“ Čiže to znamená v preklade – urobíte si ich na oleji, aby mali ešte viac kalórií a potom si ich naplňte niečím obľúbeným, čo v prípade väčšiny znamená džemom alebo nutelou. Čo tam po tom, že už do cesta vám kázali dať med alebo iné sladidlo, vločky sú tiež sacharid, tak šup pridať ešte ďalšie sacharidy.

Takže neškodné 4 palacinky, z ktorých nepriberiete, môžu mať v konečnom dôsledku od 650 kalórií bez plnky po pokojne aj 1000 kalórií s plnkou. A keďže si myslíte, že z nich nepriberiete, pokojne si dáte aj dupľu večer, ďalšie 4 😉 …

Uvediem ešte jeden príklad na višňovo makové muffiny bez múky z kategórie „bez výčitiek“ :). Dala som si tú námahu a nahodila som si suroviny na výpočet kalórií podľa receptu, keďže mne už na prvý pohľad bolo jasné, že až tak bez výčitiek nebudú.

Podľa receptu si pripravíte 12ks muffín, pričom len 1 kus má v prepočte 233 kalórií a 17g tuku. Čo myslíte, ak si pripravíte 12ks takýchto muffín bez výčitiek, koľko z nich zjete 😉 a ako toto jedlo bez výčitiek pomôže vášmu cieľu vyzerať a cítiť sa lepšie?

Áno, zdravšie varianty sú super, no vždy majú tiež kalórie a tak nikdy nespadajú do kategórie že ich môžete jesť viac bez výčitiek. Ak si pripravíte 6-12 muffín a nie ste na to viacerí, napríklad na oslave, aj tak ich zjete viac a nie jeden kus, lebo vám bude ľúto ich vyhodiť – veď predsa sú zdravšie ako napríklad čokoláda.

No tiež je veľmi pravdepodobné, že do seba dáte minimálne toľko kalórií, ako by ste zjedli celú čokoládu (na to stačia aj 2-3 tieto muffiny alebo 4 vyššie spomínané palacinky bez náplne). Preto vždy aj u zdravých receptov dávajte pozor na množstvo.

Do tejto kategórie spadajú aj raw koláče, ktoré sú síce zo zdravých surovín (orechy, kešu, datle, kokos…), ale je tam veľmi veľa tukov, sacharidov a tiež veľa kalórií, takže zas len s mierou a ideálne doobeda.

Na čo si dávať pozor?

Najhoršie je dať si akýkoľvek dezert hneď po obednom menu alebo večer. A čo je úplne najhoršie, dať si sladké tesne  pred spaním.

Ak chudnete a nedarí sa vám aj keď sa stravujete podľa zdravých receptov na internete a robíte si podobné zdravé sladkosti, o ktorých sa píše, že môžete jesť bez obmedzenia a výčitiek, pozor na to. Používajte zdravý rozum, prípadne si nechajte poradiť od niekoho, kto sa stravovaniu denne venuje a má výsledky.

Nemusíte si teraz odopierať všetky dobroty.

Nie je to o tom, nemôcť si nič dovoliť a všetko sladké si odopierať, to nie. No je dobré vedieť čo jete a v akom množstve a čase je to ideálne. A nie prečítať si krásne znejúce titulky receptov ako môžete to a to bez obmedzení. Nepoužije sa cukor, ale dá sa med, datle, hrozienka alebo javorový sirup (proste kalorické sacharidy)… Veď ide o to, aby bolo sladké – dezert bez výčitiek. Nepoužije sa múka, ale použijú sa ovsené vločky...

Robíme s manželom ľuďom stravovanie už roky a viem, čo ľudia jedia bežne a viem, že často mi píšu aj takí, ktorí chcú schudnúť a pri tom majú takmer ukážkové stravovanie – takmer… A to takmer je ten rozdiel medzi tým, či chudnú a cítia sa dobre alebo nie.

Budem rada, ak tento článok aspoň pár ľuďom pomôže uvedomiť si, že nad stravou aj keď ide o zdravšie varianty, je dobré sa pozastaviť, zamyslieť a nepočúvať slepo rady napríklad o tom, ako maškrtiť bez obmedzení a výčitiek. A ak chcete vedieť aké ďalšie chyby pri chudnutí ľudia najčastejšie robia, stiahnite si môj e-book 7 najčastejších chýb prečo sa vám nedarí schudnúť (a tipy ako to konečne zmeniť).

A čo vy? Vedeli ste, že môžu byť zdravšie sladkosti tak kalorické, alebo ste si mysleli, že ak je uvedené bez výčitiek, tak si ich môžete dopriať kedykoľvek a aj vo väčšom množstve?

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre