Neviete si váhu udržať a nastáva jojo efekt? Takto sa mu zaručene vyhnete

Pravidelne dostávam otázku : „Nenastane po schudnutí jojo efekt?“.  A asi mi dáte zapravdu, že je to veľký strašiak pre každého, kto chce schudnúť. Človek sa bojí, že priberie späť, prípadne ešte niečo naviac. Stalo sa mi aj to, že mi krásne chudnúca klientka Lenka prišla s tým, ako jej známa povedala, že určite aj tak priberie ešte viac späť keď s tým prestane.

Otázkou však je, s čím prestane? S pravidelným vyváženým jedením? Pretože ja neučím ľudí hladovať ani dodržiavať nič dlhodobo neudržateľné. Učím ľudí jesť 5x denne, zdravšie a ešte aj jednoducho. Prečo by s tým mali prestať, ak nie sú hladní, vidia výsledky a cítia sa lepšie?

Ľudia, ktorí si myslia, že po každom schudnutí príde jojo efekt, buď už majú za sebou pár zlých skúseností a neveria, že sa to dá aj inak, alebo to len majú v hlave ako skvelú výhovorku prečo radšej chudnúť netreba ani začínať. No je to naozaj tak?

Narovinu – áno, často je to tak. Ale chcete vedieť prečo? Mnoho ľudí chudne jednoducho nesprávne. Či už zázračné diéty, hladovky, tukožrútske polievky – proste hľadajú krátkodobé rýchle riešenia. Vôbec  nechápu podstatu, zásady a pravidlá stravovania, ktoré potrebujú jednoducho dodržiavať aj keď už chudnúť nebudú.


Chcete naozaj schudnúť, mať svoj jednoduchý jedálniček, domáce cvičenie, vedenie a podporu skvelej skupiny na facebooku? PRIDAJTE SA DO ONLINE PROGRAMU 21 DNÍ PRE KRAJŠIE TELO – viac informácií a výsledky  TU>>


Ak budete robiť veci ako predtým, neočakávajte, že výsledok bude zrazu iný a nebodaj lepší.

Spúšťam každý mesiac aj program 21 dní pre krajšie telo a aj tam zvyknem na začiatku dostať otázku : „A po tých 21 dňoch nepriberiem naspäť?“. Ja sa už len usmejem a moja odpoveď je – „Samozrejme že priberiete, ak sa vrátite k pôvodnému stravovaniu“.

Od začiatku pri chudnutí zdôrazňujem, že ak si chce človek váhu aj udržať, je to proces úpravy životného štýlu a stravovania celkovo. Ak niekto začne chudnúť u mňa v programe 21 dní pre krajšie telo, je to skvelý štart, ale zdôrazňujem – ŠTART. Neznamená to, že ak chcete schudnúť (obzvlášť ak je to viac ako 3-5kg), máte len čakať na výsledok, kedy už skončí tých 21 dní, a potom sa vrátiť sa do starých koľají.

Je to síce ideálny rozbeh, lebo tuky sa znižujú trochu rýchlejšie a hlavne človek vie, čo má tých 21 dní jesť ráno, na desiatu, na obed, olovrant aj večeru – dostáva aj odporučené recepty a to mnohým vyhovuje, aby nemuseli premýšľať čo môžu a čo nie. No postupne je mojim cieľom človeka naučiť, aby pochopil základnú podstatu toho, čo potrebuje dodržiavať a čím sa riadiť či už chudne, alebo si neskôr váhu chce už len udržať.

Mám pre vás jednoduchý príklad.

Keby ste prestali na odporučenie lekára fajčiť a vedeli by ste, že sa vám pľúca krásne čistia, prospieva im to a už toľko nekašlete, napadlo by vás opýtať sa ho, či ak začnete zas fajčiť, nastane „jojo efekt“ a pľúca sa začnú zas zanášať a začnete zas kašľať? Myslíte si, že preto, že ste na istú dobu urobili zmenu, to zlepšenie ostane aj keď sa k zlému návyku zas vrátite?

A tak isto, ako sa nemôžete čudovať, že ak sa vrátite k fajčeniu, začali by zas problémy s pľúcami a kašľom, sa nemôžete čudovať, že zas priberiete, ak sa vrátite k starým stravovacím návykom.

Ak priberáte po schudnutí vždy späť, alebo sa vám chudnúť nedarí, jednoducho niečo asi nerobíte dobre. Skvelé však je, že môžeme spolu prísť na to, kde je problém a nájsť cestu a spôsob ako ho napraviť , aby ste sa začali cítiť lepšie, vyzerať lepšie a aby ste pri tom mali aj viac energie na všetko, čo potrebujete.

Jediný účinný spôsob ako sa vyhnúť jojo efektu, je to, že sa nevrátite k stravovaniu, ktoré vás ku kilám naviac priviedlo, ale osvojíte si nové zásady, ktoré vás privedú k lepšej postave.

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre