Pomôžte si k lepšej postave správnym myslením a prístupom


Vedeli ste, že to, ako od začiatku pristupujete k chudnutiu a ako o ňom premýšľate, výrazne vplýva na to, či pôjde len o ďalší neúspešný pokus alebo sa vám naozaj podarí nie len schudnúť, ale váhu aj udržať?
(ak chcete patriť do tej druhej skupiny, čítajte článok až do konca 😉 )

Hovorí sa, že na čo sa zameriate, tam smerujete a mám viac krát na sebe vyskúšané, že to naozaj platí. A preto je už len na vás, či sa zameriate naplno na svoj výsledok a pozitívne stránky nového stravovacieho režimu a životného štýlu, alebo skôr na obmedzenia, prekážky a výhovorky

To je aj základný rozdiel medzi ľuďmi, ktorým to chudnutie ide lepšie (väčšinou aj rýchlejšie) a medzi tými, ktorí to čoskoro vzdajú, pretože majú vždy viac dôvodov prečo sa to nedá, ako riešení ako by sa to dalo.

ČO JE ZÁKLADNÉ TAJOMSTVO SPRÁVNEHO MYSLENIA PRI CHUDNUTÍ – Z PRAXE ?

Ako je napríklad možné, že baba, ktorá roky priberala a dotiahla to na skoro 130kg, sa proste jeden deň rozhodla, prišla na konzultáciu, začala dodržiavať dohodnuté stravovanie a odvtedy sa váha pohla smerom nadol a po 10 mesiacoch schudla 30kg ?

Pritom nemala ani náhodou ideálne podmienky, skôr naopak. Bola časovo veľmi zaneprázdnená, služobky po Slovensku… A predsa sama bola tá, čo sa ma po pár dňoch začala pýtať aj na to, čo by mala začať cvičiť a neostala len pri otázkach, ale začala sama pekne pridávať k upravenému stravovaniu aj pohyb. Najprv len dlhšie prechádzky a neskôr aj cvičenie. Chcete vedieť ako je to možné? Opýtala som sa na to priamo jej, trošku sme to rozobrali a viete čo mi povedala?

„Základ je nebrať to ako obmedzenie, ale ako príležitosť.“

Ak jete pravidelne a zdravo, nezameriavajte sa na to, že to je DIÉTA a nevolajte to DIÉTA. Je to proste len zdravší spôsob  stravovania. Diétu nikto nemá rád. Ak si poviete slovo diéta, čo sa vám vybaví?

Podvedome si diétu ľudia spájajú s utrpením, hladom, prípadne jedením vecí, čo nemajú radi… Je to tak? Proste je to niečo, čo musia vydržať aby schudli a len čakajú, nech je už po tom aby zas mohli „normálne“ jesť… Ale takto to nefunguje – jedine krátkodobo ajojo efektom.

Úpravu životosprávy vníma ako diétu hlavne ten, kto to berie len ako dočasné obmedzenie a nie nové lepšie smerovanie. Takže buď nemá stravovanie nastavené správne alebo to len úplne nepochopil. Ale takto cesta k úspechu nevedie a preto si trošku prejdeme to, čo je pre úspech v chudnutí dôležité a na čo sa treba zamerať, ak chcete výsledok dosiahnuť jednoduchšie.

ZÁKLADNÁ ÚLOHA PRI CHUDNUTÍ

Nemyslím teraz základ v štýle správny vyvážený jedálniček a podporná skupina ako naša Škola zdravia a chudnutia (aj keď je to nemenej dôležitá súčasť úspechu), ale budeme sa venovať ďalej mysleniu. Ja dávam vždy klientom na začiatku v mojej 21 dennej výzve na chudnutie dôležitú úlohu – NAPÍSAŤ SI DÔVODY, PREČO sa prihlásili do tejto výzvy a PREČO chcú vlastne naozaj schudnúť.

Ja vám môžem dať odpovede na to, prečo je super ísť do výzvy, prečo je vhodné dodržiavať odporučený stravovací režim, či pridať určité doplnky, prečo je vhodné aj cvičiť a odpovede na ďalšie podobné otázky prečo. No prečo ste sa prihlásili, čo vás k tomu viedlo, prečo práve teraz, prečo u mňa a hlavne prečo reálne chcete schudnúť, čo sú vaše podnety a spúšťač vášho odhodlania, viete len a len VY.

Často si však dostatočne svoje naozajstné (možno skryté) PREČO neuvedomujete, alebo na tieto dôvody rýchlo zabudnete. A čím rýchlejšie zabudnete na tieto pocity a podnety, ktoré vás doviedli až k rozhodnutiu spraviť zmenu a začať, tým rýchlejšie to pri najbližšom probléme zas vzdáte.

Čím viac si naopak uvedomujete a pripomínate prečo ste začali, máte dosť silný vnútorný dôvod a pevne ste sa rozhodli, tak to zvládnete a prvé chúťky, choroba ani iné prekážky, ktoré prídu VŽDY do cesty KAŽDÉMU, vás len tak nezastavia – maximálne trochu spomalia. To je jeden z hlavných rozdielov, prečo niekto uspeje a niekto nie. Nie je to o čakaní na ideálne podmienky – tie tu nebudú nikdy. Je to len o tom, že si nastavíte v hlave jasný cieľ, prioritu a idete si za tým.

Takže ak začínate alebo len chcete začať chudnúť, položte si otázky – „Naozaj chcem schudnúť a lepšie sa cítiť? Prečo? Budem mať ochotu nechať si poradiť, upraviť stravovanie a určité doteraz nadobudnuté návyky, ktoré ma ale priviedli k váhe, postave a pocitom, ktoré teraz mám na začiatok aspoň na 21 dní ?“ 

Ak si na tieto otázky odpoviete áno a pripravíte si seriózne zoznam čo najviac konkrétnych osobných dôvodov, prečo chcete schudnúť a cítiť sa lepšie, tak ste na správnej ceste nie len začať, ale naozaj schudnúť a zmeny a nové návyky si zamilovať (pretože rozdiel budete nie len vidieť, ale aj cítiť).

NEVIETE AKO SI JEDÁLNIČEK UPRAVIŤ SPRÁVNE ?

Často ľudia na začiatku skúšajú obmedziť pečivo, sladkosti, či vyprážané jedlá alebo sa začnú viac hýbať a cvičiť, čo je dobrý základ. Dôležité je však sledovať, či to prináša očakávané výsledky, alebo skôr pocit hladu, únavy, či chúťok bez želaných úbytkov na centimetroch. Pretože vtedy viete, že niečo nie je v poriadku.

Mám však pre vás skvelý TIP, vďaka ktorému sa budete cítiť lepšie a budete spokojnejší aj pri pohľade do zrkadla. Chcete vedieť čo jesť, aby to nemalo veľa kalórií a bolo to chutné, ale zároveň aby ste neboli hladní, telo dostalo dostatok výživy (aby vás neprepadala únava a časté chúťky) a aby ste to aj časovo zvládali?

Nemusíte to skúšať sami cestou pokus omyl. Pridajte sa do online programu 21 dní pre krajšie telo a nechajte sa viesť. Chcete vedieť viac, vidieť reálne výsledky, prípadne sa rovno prihlásiť ? 

PS: Chcete si dohodnúť si bezplatnú konzultáciu ohľadom stravovania a chudnutia? Napíšte mi mail alebo na facebooku a dohodneme si termín.

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre