Ako vďaka akváriu, či hre v mobile už viac nezabúdať na pitný režim?

Možno to poznáte aj vy. Viete, že by ste mali piť viac vody, ale často sa pristihnete, že je obed a skoro vôbec nič ste nepili – možno tak jednu až dve kávy (káva však odvodňuje preto by ste aj po každej káve mali vypiť aspoň pohár vody). Takže ako na to? Ako si spomenúť vždy včas, že sa potrebujete napiť, nie až keď prejde pol dňa?

Nedávno som si trochu prechádzala mobilné aplikácie a hľadala som niečo, čo by mojim klientom mohlo pomôcť a uľahčilo im život aj v mojom programe 21 dní pre krajšie telo. Či už nejaké cvičenia alebo všeobecne niečo, čo sa týka zdravia. Keďže sa mi podarilo nájsť niečo z môjho pohľadu veľmi užitočné, rozhodla som sa s vami všetkými o to podeliť verejne a preto vám V ČLÁNKU PREDSTAVÍM APLIKÁCIU na pripomínanie pitného režimu a jej možnosti.

Prečo si vôbec dávať pozor na pitný režim?

Všetci vieme, že voda je základ tela, no nie každý vie aj to, že voda sa podieľa na metabolizme buniek tela, vyplavovaní odpadových a škodlivých látok z tela a napomáha čisteniu obličiek.

Krátkodobý nedostatok vody môže spôsobovať napríklad bolesť hlavy, zhoršené sústredenie aj pokles energie. Pri dlhodobom deficite to môže mať však viac negatívnych vplyvov za zdravie ako napríklad problémy s tlakom, obličkami ale napríklad aj rýchlejšie starnutie tkanív…

Základné zásady na čo si pri pitnom režime dávať pozor

  • pite čistú vodu, ideálnym základom pitného režimu je klasická pitná voda z vodovodu (klasická alebo môže byť filtrovaná) a ak kupovaná, tak neperlivá pramenitá
  • snažte sa nepiť tesne po jedle, počkajte tak pol hodinku a ak ste veľmi smädný, napite sa menšie množstvo, aby ste neriedili tráviace enzýmy a nemalo to vplyv na trávenie
  • väčšinu pitného režimu sa snažte zvládnuť v doobedných hodinách

TIP NA ČLÁNOK : Správny pitný režim súvisí s váhou a zdravím nie len u dospelých


PITNÝ REŽIM AKVÁRIUM

Táto aplikácia je dostupná pre každého, kto má smartfón s Androidom, je ZDARMA voľne stiahnuteľná z internetu a dokonca je v slovenskom jazyku. Vo svojom mobilnom obchode – napríklad Obchod Play ju hore vo vyhľadávači nájdete pod názvom – Pitný režim Akvárium. Je veľmi dobre hodnotená, pretože má cez 7000 hodnotení s priemerom 4,7 z 5.

Keď si ju nájdete, stačí kliknúť na inštalovať a po doinštalovaní si ju otvorte.

Po jej otvorení máte možnosť rovno zadať svoju váhu, na základe ktorej vám predpíše aj nejaký pitný režim. Tento však nepovažujem za dostatočný, nakoľko pri predpísaní 50kg váhy vám to predpíše len okolo 1,5l. Verím, že tam rátajú aj s príjmom nejakej vody z jedla, no ja si ho odporúčam ručne prepísať a navýšiť zo skúseností podľa pravidla – na 10kg vašej váhy 0,4l vody. Takže napríklad ak máte 50kg, tak si nastavíte napríklad 2l (ak máte väčšiu fyzickú námahu, pokojne viac).

Zdá sa Vám to veľa? Vážite napríklad 80kg a tak ste práve zistili, že máte vypiť 3,2 litra? Žiadnu paniku, ak momentálne vypijete ledva ten liter. Chce to len systém, rozumne si to rozdeliť, naplánovať a v tom vám krásne pomôže aj tento pripomienkovač pitného režimu. 

Stačí si ho nastaviť tak, aby vám mobil pripomenul, že raz za hodinku napríklad medzi 7:00 – 20:00 máte vypiť necelých 2,5dcl vody, takže stačí jeden pohár za hodinu. Znie to lepšie? Tak si to dopredu prerátajte a podľa toho si aplikáciu nastavte. Nevadí, ak si budete zvykať pomalšie, postupne, dôležité je hlavne začať.


EŠTE JEDEN TIP

Ráno na lačno rátajte s tým, že je vhodné vypiť aspoň 0,5l vlažnej vody. Predsa ste nepili celú noc, no telo aj dýchanie fungovalo.


Keď to nastavenie potvrdíte, ukáže vám už obrazovku akvária, kde budete mať hore veľkým svoj cieľ, pod tým, koľko vody ste už ten deň prijali a dole si bude pekne plávať rybička, ktorá sa vždy tak poteší, keď tam zapíšete, že ste sa napili, až bude z vody vyskakovať :). Pravidelne vám potom skoro každé ráno, ako si aplikáciu znova spustíte aj na ďalší deň, zasvieti aj darček a bude vám to pridávať rôzne nové rybičky.

Dole nájdete znak plus + , kde si po stlačení pridáte, koľko vody ste vypili. Takže vašou úlohou je, vždy keď vám pípne, zavibruje či zasvieti pripomienka, napiť sa a vybrať si z možností rôznych veľkostí pohárov, koľko ste toho vypili. Samozrejme môžete piť kedykoľvek aj bez pípnutia 😉 . Program vám to bude postupne všetko narátavať, takže stačí len ťuknúť a nemusíte večer rozmýšľať, koľko ste vlastne dnes vypili.

Vpravo dole to ozubené koliesko zas slúži na úpravu nastavení. Tam si viete robiť zmeny ak by sa vám zmenila hmotnosť, cieľ pitného režimu alebo by ste si chceli zmeniť čas začiatku a konca pripomienok.

Tiež si viete nastaviť interval – ako často vám majú chodiť pripomienky. Odporúčam radšej častejšie, napríklad každú hodinu (prednastavené je každú hodinu a pol). Tu si tiež nastavíte, či chcete, aby vám mobil len zavibroval, či zasvietil alebo vydal aj zvuk.

Na plochu mobilného telefónu si viete dať aj priamo widget tejto aplikácie (také to okienko aplikácie). Po kliknutí na túto možnosť sa vám zobrazí návod, ako na to. Môžete si tam vybrať potom aj rybku, ktorú chcete zobrazovať a aj pozadie akvária – všetko sa to bude postupne odomykať za odmenu, ako budte aplikáciu používať.

Máte radi mobilné hry?

Viete, že aj cez hru sa môžete zlepšiť v pitnom režime? Objavila som aj zaujímavú aplikáciu Plant Nanny, ktorá je však už v angličtine a je to niečo ako hra podporujúca pitný režim. V tejto aplikácii viete pestovať milé rastlinky a vašou úlohou je ich polievať cez váš pitný režim – keď vy vypijete pohár vody, napije sa tak aj vaša rastlinka a tým bude rásť.

Táto celosvetová aplikácia má cez 200 000 hodnotení s výsledkom 4,5 z 5 hviezdičiek. Bola ocenená ako najlepšia aplikácia roku 2013 a pomáha už cez 3 000 000 ľudom piť vodu lepšie.

Tak čo, už sťahujete?

Verím, že sa vám tieto odporučené mobilné aplikácie na zlepšenie pitného režimu páčili, pomôžu vám lepšie ovládnuť svoj pitný režim a vaše telo z vás tak bude mať väčšiu radosť a odmení sa vám.

Bol pre vás tento článok užitočný? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami dole do komentárov, ak máte nejaké otázky, pokojne sa pýtajte a nezabudnite ho zdieľať aj na facebooku stlačením tlačidla zdieľať pod článkom, nech pravidelný pitný režim už nie je strašiakom ani pre vašich známych ;).

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre