Chcete schudnúť a rada „MENEJ JESŤ A VIAC CVIČIŤ“ tak úplne nefunguje?

Učím ľudí len to, čo sama roky robím, prináša to výsledky a je to podložené vedou a nie zázračnými sľubmi na počkanie. Jesť zdravšie, výživnejšie ale zároveň jednoducho je základ udržateľného stravovania nie len pri chudnutí ale tiež celkovo pri zdravšom životnom štýle v dnešnom zhone a dobe nezdravých jedál s minimálnou nutričnou hodnotou.

Je dôležité si uvedomiť, že všade spomínaný základný princíp chudnutia je hlavne o obmedzení kalórií, čiže aby bol kalorický príjem menší, ako výdaj, ale to verím viete. Menej ľudí už však rieši to, že pre telo nie je úplne jedno, z čoho tie kalórie sú, ak chceme pozerať na zdravie a celkovú úpravu metabolizmu.

NA ČO SA V STRAVOVANÍ ZABÚDA, A TO NIE LEN PRI CHUDNUTÍ

Vaše telo funguje tak, ako sa oňho staráte a aké kvalitné palivo mu dáte. Rozmýšľate pri nákupe alebo pri výbere či príprave jedla, aká kvalitná a výživná je vaša strava a či do tela dopĺňate dostatok vitamínov, minerálov a látok, ktoré si vaše telo nevie vytvoriť, ale nutne ich pre správne fungovanie potrebuje?

A pritom to je základná vec, ktorá sa dnes často podceňuje a ignoruje – a to nie len pri chudnutí, ale pri stravovaní celkovo. Nie je na to čas a na rovinu, nie sú na to ani vedomosti… V škole totiž nič také neučia a ľudia často ani netušia čo sú sacharidy a bielkoviny, čo všetko telo potrebuje… Vedia len že vitamíny sú v ovocí a zelenine a tak si dajú možno denne jablko a paradajku ku chlebíku.

Aj reklamy vám predsa denne podsúvajú aké sladkosti či chipsy si máte kúpiť, a dokonca aj to, ako si aj k zdravej rybke pri rodinnej večeri je super dať colu, z čoho sa mi už naozaj ježia všetky chlpy. Potom sa čudujete, že nemáte energiu, trápia vás kilá naviac, prípadne zdravotné problémy.

VRAJ STAČÍ MENEJ JESŤ, VIAC CVIČIŤ A SCHUDNETE

Koľko krát ste sa už dočítali, hlavne na „super“ fórach a facebooku, že ak chcete schudnúť je to jednoduché – menej jesť a viac cvičiť. Pomohla vám táto super rada? Stavím sa, že väčšina ľudí to skúšala ako jednu z prvých možností, no čo ak neprišiel očakávaný výsledok? Povedzme si, je to naozaj len o tom? Prečo mi potom ľudia, ktorí majú pravidelný pohyb a sami si upravili stravu píšu, že chcú schudnúť?

Keď robím konzultácie, tak mi hlavne ženy, ktoré si stravu upravili sami, ako odpoveď na otázku, čo jedia, píšu niečo také – ráno jogurt alebo vločky či nejaké müsli so semiačkami, či sušeným ovocím, obmedzili alebo úplne vynechávajú pečivo a sladkosti, často jedia obedy s minimom sacharidov alebo minimálnu porciu nejakého zdravšieho jedla a potom už pre istotu len nejaký šalát. A predsa buď nechudnú, alebo niečo schudli, ale ďalej sa to už nehýbe a necítia sa lepšie a plné energie.

Aj vy si takto, ako väčšina, predstavujete stravovanie vhodné na chudnutie? Tiež ste si mysleli, že ak budete jesť šaláty, nebudete jesť sladké, pečivo, vynecháte večeru a k tomu pridáte pohyb a musí to ísť jedna báseň? Alebo potom prichádzajú aj reči ako – “ale ja viem, čo mám robiť, musím začať cvičiť “.

A viete aj to, že ak pridáte do denného režimu viac pohybu a cvičenie, no neprispôsobíte tomu stravovanie, môžete síce chudnúť no nie z tuku, ale hlavne zo svalov? A že ak budete chudnúť zo svalov, váha síce pôjde dole, pretože svaly sú ťažšie ako tuky, no spomalíte si tak metabolizmus ešte viac? A viete, aký to bude mať následok? Jojo efekt. Ale to nechcete, že?

Zapamätajte si, že nemôžete hladovať, ani jesť len šaláty aby ste naozaj schudli. Zaraďte do svojho jedálnička rôzne zdroje bielkovín, ktoré sú potrebné pre kvalitnú svalovinu, lebo tá je základ rýchlejšieho metabolizmu a dostatok živín pre zdravé fungovanie tela. To je u mňa základ optimálneho stravovania. Pýtate sa, čo sú to vlastne tie bielkoviny, aké sú vhodné a v čom ich nájdete? Odporúčam vám stiahnuť si môj e-book zdarma TU >>, kde sa v skratke dozviete to a ešte viac…

A ešte jedna vec k bielkovinám a svalom. Ak si spájate jedenie bielkovín ako odporučenie pre tých, čo chcú vyzerať ako kulturisti, zabudnite na tento mýtus :). Ak nebudete cvičiť tvrdo pár hodín denne, nikdy ako kulturista vyzerať nebudete – obzvlášť ženy určite nie. Cvičením a optimálnym príjmom bielkovín si však vytvarujete krajšie krivky a pevnejšiu postavu.

NEMÔŽEM PREDSA BYŤ STÁLE V KUCHYNI A CHYSTAŤ SI JEDLO

V dnešnej dobe je dôležitým kritériom pri voľbe toho, čo si kúpime jesť, potreba úspory času. Denne sa s tým stretávam a vidím to sama na sebe. Tiež máte vždy čo robiť? Chodíte do práce, upratujete, varíte, študujete, prípadne ak máte tiež aspoň jedno dieťa, ako ja, máte o zábavu stále postarané (ak viac ani nehovorím). A ako potom vyzerá také stavovanie?

Väčšina ľudí do seba ráno niečo rýchlo hodí (najhoršie sú asi sladké či slané pečivá z obchodu či pekárničky, či sladké müsli s minimom bielkovín a výživy), prípadne sa často raňajky úplne vynechávajú, čo tiež nepovažujem za šťastné riešenie. Poznáte to?

K teóriám, že treba jesť max. 2-3x denne alebo nie je podstatné raňajkovať poviem len toľko, že zo skúseností a vedomostí čo mám (nie z facebooku a ženských časopisov ale top lekárov a odborníkov na výživu aj v zahraničí), to neodporúčam ani nerobím. A ani nič také ako nejesť po 16tej alebo 17tej hodine… Aj moji klienti jedia 5x denne, jedia aj po 17tej a výsledky majú aj tak.

Nikdy som tiež nepovedala, že sa nedá schudnúť  alebo zdravšie žiť bez toho, aby niekto pil vyvážené jedlo vo forme koktejlu ako ja, ani že sa inak vyvážene stravovať nedá. K tomu som sa už v jednom článku vyjadrila. Používam a odporúčam ho preto, že je to skvelá potravina – normálne plnohodnotné jedlo makro aj mikro živinami. Slúži ako pomocník na zjednodušenie života ak sa chceme vyváženejšie stravovať, či jednoduchšie chudnúť, ale nemáme fakt čas vkuse riešiť v hlave a kuchyni čo kedy budem jesť. 

Človek často nemá predstavu čo všetko zdravé a výživné by musel denne kupovať, ako to nakombinovať, aby to sedelo aj kaloricky a čo by to potom celé vlastne stálo. A v neposlednom rade – stíhali by ste si pravidelne chystať doma 3-6x vyvážené jedlo tak, aby malo telo čo potrebuje a držali ste si optimálnu váhu? Ak áno, tak pokojne hurá do toho – hlavne, aby ste naozaj mali aj výsledky. No a ak patríte ako ja, do kategórie, že určite nie, tak to neváhajte vyskúšať podobne, ako to robím ja. Rada vám s tým pomôžem a usmerním vás, stačí sa prihlásiť do našho online programu 21 dní pre krajšie telo  alebo mi napísať TU .

Kvalita bežných potravín je naozaj biedna. Čo prospešné prijmeme do tela tým, že si dáme ku pečivu so šunkou (a verím, že ak ju kupujete obsahuje aspoň 90% mäsa) striekanú paradajku a uhorku, ktoré sú väčšinu roka dovezené zo Španielskych skleníkov (nehovoriac o tom, že španielske v obchode nájdete aj keď je horúco…)?

Ak si dáte kašu je to samozrejme dobrá možnosť na raňajky, no koľko vitamínov má taká varená kaša? Že si do nej pridáte ovocie (aj keď často sušené s cukrom) a orechy a semiačka? Tu už začína byť na mieste aj otázka, koľko má tá kaša kalórií… Jedna klientka bola napríklad schopná len na raňajky zjesť pravidelne aj okolo 1000 kcal (čo samozrejme netušila) a čudovala sa, že nechudne – veď to je zdravé (čo píšem len ako malú ukážku toho, že veľa ľudí proste nemá poňatie o kalorickej hodnote potravín).

Vitamíny sa ničia pri cca 60°C a enzýmy už pri cca 45°C. Obed predpokladám varíte, alebo máte v práci klasickú varenú reštauračnú alebo závodnú stravu, možno s maličkou porciou šalátu… Nehovoriac o tom, že veľa ľudí je varené jedlo aj večer alebo zas pečivo.

MÁTE V HLAVE OTÁZKU, ČO SI TEDA KUPOVAŤ A ČI VÁS TO NEBUDE  STÁŤ PRÍLIŠ VEĽA?

Vôbec nechcem povedať, že v obchode nič dobré nekúpite a nemáte jesť bežnú stravu, či ovocie a zeleninu. Veď ak ste čítali môj stravovací režim vyššie, videli ste, že aj u mňa je to základ jedálnička. ALE je dobré si vedieť vyberať, kombinovať a doplniť to ešte niečím výživným.

Ak sa chcete zdravšie stravovať, treba si uvedomiť, že si asi nebudete kupovať tie úplne najlacnejšie potraviny. No nebojte sa, že by ste si tie zdravšie veci nemohli vôbec dovoliť, lebo zdravé stravovanie je finančne veľmi náročné. Nemusí to byť úplne tak.

Ak si odpustíte mnoho zbytočností, ktoré v jedálničku nemajú čo robiť a pre telo nemajú vlastne žiadny prínos, nebude to zas taký finančný rozdiel. Nehovoriac o tom, že zdravie by malo byť to prvé, do čoho by ste mali investovať a nad čím by ste mali rozmýšľať.

Bez neho vám totiž budú peniaze, oblečenie či drahšie dovolenky na nič… A nie každý si uvedomuje, že bez zdravia je ťažšie mať aj tie peniaze – ak budete často PN alebo bez práce. A ak ostaneme pri téme práca, realita je taká, že na lepšie pozície si zamestnávateľ často vyberie radšej niekoho kto lepšie vyzerá, u koho vidí, že sa o seba stará (tým samozrejme nemyslím, že je potrebné vážiť 50kg), ale možno ste sa s tým už niekedy sami stretli, alebo ste o tom čítali… Jednoducho je to tak.

AKO DOCIELIŤ V STRAVE JEDNODUCHO VIAC PROSPEŠNÝCH ŽIVÍN PRE TELO

Ja osobne namiesto 1 až 2 chodov klasického jedla sebe aj klientom do režimu zahŕňam kvalitný nutričný koktejl. Nie je to žiadny zázrak na chudnutie ani žiadny liečivý nápoj. Je to normálna potravina – vyvážené jedlo, ktoré slúži ako náhrada klasického jedla či už na regulovanie telesnej hmotnosti ale aj bežne ako potravina pre zdravú výživu (nie proteín ani žiadna krátkodobá špeciálna náhrada jedla, ktorú nie je možné jesť dlhodobo).

NAJVÄČŠIE VÝHODY TOHTO VYVÁŽENÉHO JEDLA?

 • je ľahké na trávenie, takže nebudete mať pocit prejedenia ani nafúknutia,
 • je vegánske a bezlepkové,
 • dodá vám aj bielkoviny aj vlákninu,
 • samo o sebe je nízkokalorické (220kcal s 250ml mlieka), ale viete si ho pripraviť aj ako kalorickejšiu variantu,
 • plnohodnotné jedlo, ktoré obsahuje ideálny pomer sacharidov a bielkovín,
 • skvele chutí, takže poteší vaše chuťové poháriky hneď na ráno 🙂 ,
 • dodá telu makroživiny aj mikroživiny (25 vitamínov a minerálov), ktoré potrebuje na správne fungovanie,
 • je časovo nenáročné na prípravu – bežnú verziu zvládnete aj do pol minútky a vypiť ho viete aj cestou do práce, či pri rannom upratovaní aj kŕmení, či prezliekaní dieťaťa (vlastné skúsenosti).

Je v deviatich príchutiach a dá sa pripraviť na viac spôsobov v kombinácii s mliekom, jogurtom, tvarohom, ovocím, semiačkami, vločkami, ako súčasť bulgurovej či ovsenej kaše na zvýšenie jej výživnej hodnoty, osladenie a tiež zvýšenie množstva bielkovín. Závisí zas len od toho, či chcete chudnúť, alebo si proste len skvalitniť výživu a postavu udržiavať.

Vďaka tomu, že som sa už naučila dosť o výžive, vďaka tomuto koktejlu, proteínovým tyčinkám, prípadne ďalším doplnkom si viem oveľa jednoduchšie udržiavať lepšiu výživu tela, mať viac energie a zároveň si udržiavať postavu aj popri práci a drobcovi. A hlavne, mám čas aj na niečo iné ako kuchyňu, pretože narovinu – nie veľmi rada tam trávim viac času, ako musím :).

Preto mám toto vyvážené jedlo vždy doma a nie len, že ho používam už vyše 15 rokov, ale už vtedy, popri štúdiu na vysokej škole som sa rozhodla, že sa tomu chcem venovať, vzdelávať sa v tejto oblasti a pomáhať na tejto ceste aj ostatným ľuďom (ak si teraz v duchu hovoríte, že takéto niečo by na spoluprácu zaujímalo aj vás, napíšte mi správu s textom „spolupráca“ a pošlem vám viac info).

AKO TEDA PRIBLIŽNE VYZERÁ MOJE STRAVOVANIE?

Mám 16-17 hodinový deň, jem väčšinou 5x denne a väčšinou to vyzerá nejak takto:

 • raňajky sú naše vyvážené jedlo vo forme koktejlu do ktorého si niekedy pridám aj pol banánu či iné ovocie, chia, prípadne občas musli bez cukru,
 • desiata ovocie alebo bielkovinový nízkotučný jogurt alebo naša proteínová tyčinka, či naše pražené solené sójové bôby,
 • obed rôzne (kuracie či morčacie s ryžou/bulgurom, ryba alebo syr + zelenina, červená šošovica – prívarok, cestoviny+tuniak+paradajková omáčka, tofu + zelenina…),
 • olovrant a večera rôzne väčšinou niečo ako proteínová tyčinka (ak nebola na desiatu), cottage alebo tuniak vo vlastnej šťave + zelenina, prípadne vajíčka + zelenina, pokojne si k tomu dám aj trochu pečiva, nízkotučný ochutený tvaroh, prípadne aj náš koktejl ako ráno, len už nič nepridávam (závisí aký mám deň a stravu predtým).

TIP : Tipy na jedlá, ktoré sama rada pripravujem (ale aj rôzne rady pri chudnutí, výsledky klientov a inšpiráciu) nájdete v našej skupine na facebooku ŠKOLA ZDRAVÉHOH CHUDNUTIA .


Nemyslite si, že si nedám aj dobrý burger (žiadny mekáč), či dobrý koláč. Milujem tiež zmrzlinu a dám si niekedy aj pohár vínka 🙂 . Dôležité je ale mať mieru, vedieť to kombinovať, mať osvojený zdravý základ stravovania a dopriať si viac pohybu (v rámci možností), nemusíte sa len úplne obmedzovať a makať 5x týždenne vo fitku (tam som bola asi tak 2x inak cvičím 90% doma).

Väčšinou cvičím len 1-2x týždenne našu TABATU, ktorú sme mali predtým osobne v Košiciach, kde som mohla brať drobca so sebou. Momentálne už  cvičíme aj s klientami len z domu online a tieto cvičenia máme len v rámci nášho 21 denného programu pre krajšie telo (viac info tu >>). Pre niekoho to je nová výzva, pre niekoho už ako klub v ktorom je člen už mesiace. K tomu si občas pridám nejaké domáce cvičenie alebo viac chôdze, podľa toho ako stíham.

TOTO JEDLO NEKÚPITE V ŽIADNOM OBCHODE

Prečo? Je to jednoduché. Už sa vám stalo, aby vám niekto v obchode k potravine, ktorú si tam kúpite urobil konzultáciu, stravovanie (prípadne by odporučil aj vhodné recepty), staral sa o vás, facebookom, mailom alebo telefonicky vám odpovedal na otázky, zo začiatku pokojne aj denne ak to potrebujete?

U mňa si nekupujete len jedlo a výživu, ale zabezpečíte si tak aj svojho poradcu – môj čas, vedomosti a skúsenosti. Budete mať k dispozícii niekoho, kto sa o vás bude starať, upravovať a prispôsobovať vám režim a na koho sa môžete kedykoľvek obrátiť.

To, že na to nebudete viac sami, pre vás môže byť veľký krok vpred hlavne, ak sa do stravovania až tak nerozumiete a stále ste svoj cieľ nedosiahli.  Nie len, že začnete mať lepšie výsledky a budete sa lepšie cítiť, ale budete sa postupne učiť to, čo by mal podľa mňa vedieť každý už od základnej školy – viac rozmýšľať nad tým, čo jete a pristupovať k telu a jedlu inak. Pretože to je základ udržateľného úspechu a vášho zdravšieho, štíhlejšieho a spokojnejšieho budúceho JA.

Nestane sa to zo dňa na deň, no ak niečo nezmeníte, nestane sa to nikdy.

Dáva vám to zmysel a myslíte si, že by táto cesta mohla byť pre vás? Zaujalo vás spomínané vyvážené jedlo a môj režim? NAPÍŠTE MI v prípade záujmu o krátku bezplatnú online konzultáciu, po ktorej môžeme na výsledku pracovať spolu a začnete sa postupne učiť, ako si stravu lepšie vyskladať, aké jedlá si vyberať a ako si nastaviť stravovanie aj počas osláv a sviatkov. Prípadne priamo vyplňte vstupný formulár TU>> .

PRIDAŤ SA MÔŽETE TIEŽ DO NÁŠHO online PROGRAMU NOVÉ TELO VO VÝSTAVBE, kde dostanete presný stravovací návod aj s odporučením na zdravé vhodné recepty, aby bol výsledok už za 21 dní čo najlepší a nemuseli ste riešiť čo je asi tak vhodné a čo nie. Čakajú vás tipy na zdravé recepty, BONUSOVÝ PLÁNOVAČ, pravidelné krátke online cvičenia, podporná FB skupina, podpora počas celej doby program a ešte oveľa viac. Informácie o programe a možnosť nezáväzného prihlásenia sa nájdete TU>>.

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre