Nadváha v detstve znamená boj s váhou po celý život

Nedarí sa vám schudnúť napriek vašej snahe alebo ak schudnete, neviete si váhu udržať? Pôvod problému môžete hľadať aj vo vašom detstve.

O tom, koľko tukových buniek si ponesieme v dospelosti vo svojom tele, rozhodujeme už v detstve a puberte. A tak, po veku približne 20 rokov, už viete ovplyvniť iba ich objem, nikdy nie množstvo. Preto sa vám môže stať, že chudnutie je pre vás nočná mora a udržanie si váhy ešte väčšia.

Koľko tukových buniek budú mať vaše deti v dospelosti?

Vaše stravovanie v detstve a puberte ovplyvňovali prevažne vaši rodičia. Tak isto, ako vy teraz ovplyvňujete (alebo raz budete ovplyvňovať) stravovanie vašich detí. Ak si problém nadváhy nesiete so sebou už od detstva, viete najlepšie, čo to obnáša, preto nedovoľte, aby ten istý problém mali aj vaše deti.

dieťa pohybPýtate sa, ako tomu predísť? Prvou základnou zásadou je naučiť ich pohybu a športu namiesto sedenia pred počítačom a televízorom.

Viem, že je to v dnešnej dobe čoraz ťažšie, pretože rodičia musia veľa pracovať, nemajú na deti toľko času a tak sú často odložené pred televízor pozerať rozprávky, dostanú do rúk telefón alebo tablet a sedia doma.

Pri toľkej práci, vybavovačkách, starostlivosti o domácnosť, nákupoch a varení je čoraz ťažšie vymedziť si dostatok času len pre svoje dieťa. Bohužiaľ, takto jediný pohyb budú mať prsty pri stláčaní klávesnice alebo ovládača, svaly sa nebudú mať ako spevňovať, no tukových buniek bude pribúdať.

Ďalšou zásadou je naučiť ich piť dostatok čistej vody namiesto ochutených vôd z obchodov, ktoré často lákajú ku kúpe krásnym farebným obalom a nápismi „bez konzervačných látok a umelých farbív“ a podobne. Pozrite si však zloženie a všimnite si, koľko cukru obsahujú. Bližšie o vplyve pitného režimu na váhu dospelých a detí sa venujem v článku – Správny pitný režim súvisí s váhou a zdravým nie len u dospelých tu>>.

palacinka ovocnaVybudujte tiež deťom dobré stravovacie návyky. Neznamená to prísnu drezúru a zakazovanie, ale prirodzené ponúkanie zdravších alternatív, hlavne v prípade sladkostí a rôznych pochutín. Namiesto klasických cukrových sladkostí od začiatku núkajte deťom ovocie alebo pripravte nejaké domáce zdravé sladkosti. Začnite zdravšie variť a nenaučte deti na fast-foody.

Ak vidíte dieťa, ktoré má zjavnú nadváhu, čo väčšinou drží v ruke? Fľašku s ochutenou vodou, keksík plný cukru alebo čokoládku? A čo jeho rodičia? Ako vyzerajú a čo jedia?

Zapamätajte si, že dieťa od vás nededí nadváhu – ale vaše návyky, ktoré ju spôsobujú. Preto začnite od seba a zabijete dve muchy jednou ranou, pretože pomôžete sebe aj vášmu dieťaťu.


Deti nikdy neboli dobré v počúvaní starších, ale nikdy nezlyhali v ich napodobňovaní. 

James Baldwin


Žiadna zázračná diéta ani tabletky vás nespasia.

Využite túto informáciu vo svoj prospech nie len pri výchove dieťaťa, ale aj pre seba. To, že máte možno na chudnutie horšie predpoklady ešte neznamená, že schudnúť je nemožné – potrebujete len viac snahy a výdrže. To znamená žiadna jednorázová diéta, ale zmena životného štýlu. Aj tak je to to najistejšie riešenie pre udržateľné výsledky.

Výskumy už dávno zistili, že ľudia, ktorí majú nadváhu, majú väčšie tukové bunky ako ľudia s normálnou váhou a navyše veľmi obézny ľudia majú aj väčší počet tukových buniek. Pre obéznych ľudí tak je väčší problém udržať si novú váhu. Akonáhle po diéte začnú jesť viac kalórií, tukové bunky sa znova doplnia a oni priberú.

Ak skúšate diéty, stretávate sa s jojo efektom preto, že počas chudnutia neprídete ani o jedinú tukovú bunku, len zmenšíte objem tých, ktoré máte. A to si bunky vedia po skončení diéty rýchlo nabrať späť.

Štúdia 41 dobrovoľníkov s rôznou hmotnosťou zistila, že keď telo schudne, jeho metabolizmus sa spomalí a svaly spaľujú menej kalórii pri rovnakom úsilí. No keď telo zároveň naberie svaly, spaľuje kalórie rýchlejšie. Z takýchto štúdií vyplynula rada, ktorá hovorí, že chudnutie a udržanie váhy je celoživotná iniciatíva.

ja koktejl cokoOkrem zdravotného benfitu aj to je dôvod, prečo sama využívam, obľubujem a propagujem jednoduchú a udržateľnú úpravu stravovania aj za pomoci kvalitných doplnkov a nízkokalorického vyváženého jedla – nutričného koktejlu. Už žiadne nestíhanie a pravidelné nezdravé fast foody.

V jednoduchosti je krása a hlavne čím jednoduchší režim, tým je ľahšie si ho udržať a dosahovať postupne výsledky nie len s váhou, ale aj so zdravím.

PS: Chcete si dohodnúť si bezplatnú konzultáciu ohľadom stravovania a chudnutia? Kliknite na TENTO FORMULÁR , vypíšte ho a dohodneme si termín.

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre