Nemusíte sa vzdať sladkých chutí, aby ste schudli… Ako na to?

Čo je jeden z najväčších problémov pre ľudí, ktorí chcú schudnúť okrem toho, že sa nestíhajú normálne a pravidelne stravovať a ich nepriateľ je nedostatok času?

Chuť na sladké…

A ako to viem? Až 90% žien, ktoré sa u mňa prihlásia do programu na chudnutie 21 dní pre krajšie telo a prechádzajú si vstupnou konzultáciou, kde sa pýtam aj na aktuálne stravovanie, majú jednu vec spoločnú – chuť na sladké.

Či jedia na raňajky pečivo s maslom a šunkou alebo vločky s jogurtom a ovocím, či jedia na desiatu ovocie alebo nič, či jedia na obed zdravo alebo nie až tak… Aj keď je ich jedálniček viac menej ukážkový, aj tak je tam uvedené – „a pomedzi jedlá si dám niečo sladké“. Pri otázke, čo vidia ako najväčšiu prekážku prečo nechudnú, udávajú najčastejšie práve to, že majú veľkú chuť na sladké a slabú vôľu.

Možno tiež poznáte ten pocit, že chcete schudnúť, ale  neviete ako, pretože ste „závislí“ na sladkom. Proste každý deň potrebujete niečo „dobré, mňamku, maškrtu“. A pevná vôľa dlho nevydrží.

Ak  sa vám náhodou od rána podarí vydržať bez nejakej pochúťky, tak najneskôr večer alebo ďalší deň to príde – neprekonateľná chuť, ktorú uspokojíte a ste v tom znova. A ak nie, tak ste len nervózni a myslíte len na to, čo by ste si tak mohli dať…

Čo s tým a aké môže byť riešenie tejto situácie?

Celkom jednoduché. Prečo sa vlastne zriekať sladkej chute a trápiť, ak nemusíte? Aj ja milujem sladkú chuť a doprajem si ju denne, no dá sa to aj zdravšie ako to robí väčšina ľudí.

Tým nemyslím žiadne super zázračné recepty na sladkosti, z ktorých „zaručene nepriberiete“ a môžete ich jesť „bez výčitiek“ . Na túto tému „superreceptov“ a ich „supertitulkov“ som už niečo viac napísala v obľúbenom článku tu>>.

No predstavte si, že si každé ráno dáte jedno sladké jedlo, každý večer jedno sladké jedlo a niekedy pomedzi to prípadne ešte sladkú tyčinku občas na desiatu. K tomu plnohodnotný zdravší obed a na olovrant šalát napríklad s tuniakom…

Hovoríte si, že to už znie lepšie, ale čo má toto spoločné s schudnutím? Jesť 5-6x denne (čiže viac ako je väčšina bežne chudnúcich), z toho 2-3 sladké jedlá a napriek tomu chudnúť?

Nezmysel, príliš ideálny na to, aby bol skutočný? 

Ani nie 🙂 . Takto sa totiž stravujú moji klienti, ktorí chudnú a majú krásne výsledky. A nie len, že postupne ide váha krásne dole a upravuje sa metabolizmus, ale už prvý mesiac sa začínajú lepšie a ľahšie cítiť a mať viac energie.

Tí, ktorí v snahe schudnúť jedia veľmi málo, snažia sa jedlá vynechávať alebo ak zhrešia, tak si potom „za trest“ (aby nemali veľa kalórií) nedajú napríklad obed alebo iné podstatné kvalitné jedlo, väčšinou aj tak nechudnú a ešte si metabolizmus nevedomky spomaľujú.

To, že je lepšie jesť častejšie a po menej už možno viete. Je to aj jedno zo základných pravidiel zdravého chudnutia o ktorých píšem viac v E-BOOKU ZDARMA na stiahnutie tu >> . Tieto pravidlá tvoria aj základný odrazový mostík v stravovaní mojich klientov či už pri chudnutí s výzvou, bez výzvy alebo len tak, pre lepšiu a jednoduchšiu životosprávu.

Konkrétne príklady z praxe klientov

To, že si nemusíte úplne odopierať sladké, si ukážeme na príklade fungovania mojich klientov. Pred pár dňami som napríklad dostala od Nadi, ktoré je klientka z aktuálneho kola 21 dennej výzvy správu, ktorá krásne vystihuje to, o čom píšem a ako to funguje : 

„Koktail je výborný a úplne mi na raňajky a večere stačí. Myslela som, že mi budú chýbať klasické raňajky, ale vôbec. A zaujímavé je, že nemám chuť na sladké. Ja som predtým musela čokoládu a teraz mi stačí aj čokoládový koktail. „

IVKA

Ivka pracuje na 3 smeny, takže robí aj nočné, čo jej režimu a stravovaniu neprospieva, ale snažili sme sa to prispôsobiť čo najlepšie. 21 denného programu na chudnutie sa zúčastnila ONLINE , nakoľko nie je z Košíc ani okolia a počas výzvy vôbec necvičila. Za 21 dní napriek všetkým okolnostiam schudla 4,5kg a 17cm po obvodoch.

STRAVOVANIE PRED

Ivka predtým jedla približne 3x denne. Všeobecne jedáva ako kedy, keďže robí na zmeny. Keď mala poobednú tak jedla často len 2x denne – ak v práci nestíhala, obed bol jej posledné jedlo. Ak mala nočnú bola schopná celú nočnú nejesť, prípadne si zjesť len nejakú musli tyčinku.

UPRAVENÉ STRAVOVANIE

Aktuálne papá Ivka 5x denne a ako mi sama napísala – „Keď som v práci, koľkokrát nemám ani chuť jesť, ale vždy si niečo zoberiem a donútim sa ísť najesť… V mojej práci je to ťažké, pretože keď sa človek naje, ťažko sa mu potom robí, ale pri tomto stravovaní sa to dá.“

2 jedlá denne sú odporučený nutričný koktejl* (sladký), jedno zvykne byť biely jogurt, ďalej hlavné jedlo z receptov alebo podľa odporúčaní výzvy a jedno jedlo šalát napríklad s tuniakom alebo odporučená proteínová tyčinka* (sladká).

A toto mi napísala Ivka už počas výzvy po 14. dňoch :
„Mila Monička, ďakujem za možnosť zúčastniť sa tvojej 21 dennej výzvy :). Myslela som, že to nedám pri mojej práci, ale opak je pravda… Pri tejto výzve sa cítim lepšie, mám viac energie v práci… A i keď na mne zatiaľ nie sú výsledky až tak strašne viditeľné, ja sa cítim super (aspoň keď chodím, mi už toľko neskáče zadok na lopatky 😀 :D). Určite pokračujem ďalej v tvojom stravovacom pláne a verím, že sa mi splní to, po čom túžim… Priebežne ťa budem informovať, ako sa mi darí.. Ďakujem za pomoc a radu. Si tu pre mňa vždy, keď ťa potrebujem ;).“

MIŠKA

Miške som upravila stravovanie a za 9 mesiacov schudla 25,4kg (samozrejme pokračujeme ďalej). Začínala na váhe 126,9kg a chudne klasickým režimom bez výzvy, nakoľko jej to pri jej pracovnej vyťaženosti vyhovuje viac.

Miška vie pracovne najazdiť aj cez 5000km za mesiac (niekedy aj 4 služobky po celom Slovensku za týždeň) + 6-8h denne s klientom. Takže má dosť extrémne pracovne rozlietané tempo väčšinu roka. No na výsledku je vidno, že toto jednoduché stravovanie je vhodné aj pre veľmi zaneprázdnených ľudí – stačí chcieť.

STRAVOVANIE PRED

Tento jej pracovný režim ešte v kombinácii s celiakiou (obmedzený výber jedál) spôsobil, že sa dostala do kolobehu stravovania – bezlepkové rožky, energeťáky, snickers a neskoré večere… Na raňajky jedla zvyčajne cereálie alebo spomínaný bezlepkový rožok. Potom si dala ako hovorí – dobrý obed a na večeru čo sa stihlo. Často tých rožkov, ak nestíhala, bolo viac – aj na obed prípadne aj na večeru.

UPRAVENÉ STRAVOVANIE

Miška 2x denne papá odporučený nutričný koktejl* (sú bezlepokové a delakto), desiata odporučené slané sójové bôby* , ovocie alebo sušené mäsko podľa pracovného režimu a chuti, olovrant odporučená proteínová tyčinka* alebo instantná paradajková polievka* alebo trochu šunky a syra, a hlavné jedlo najčastejšie v reštaurácii polievka a mäso so zemiakmi alebo ryžou.

Pridala aj viac pohybu, začala len fitloptou a častejšími prechádzkami, neskôr pridala v lete kolobežku a momentálne má v práci zas rušnejšie, no napriek tomu cvičí 2x týždenne Aerial hoop (silové cvičenie s vlastnou váhou).

Výsledok po pol roku

Miška mi napísala toto:

„Inšpirovala ma kamoška. Schudla u teba aj napriek tomu, že v stravovaní nemá najlepšiu disciplínu a je neustále rozlietaná ako ja, tak aj ja som sa konečne rozkývala. Chcela som si zachovať určitú kvalitu života a hlavne byť tu čo najdlhšie pre svojho syna… Milujem jazdu na koni a tam hrá váha tiež rozhodujúcu úlohu. A ako žena chcem mať možnosť nakupovať oblečenie v bežných obchodoch …
Teraz sa cítim super a vďaka vyváženej strave, hlavne drinkom na večere a raňajky už nemusím vymýšľať čo zjem, čo je pre mňa tiež dosť podstatné. A keď chcem sladké, dám si proteínovú tyčinku. Mne veľmi vyhovuje jednoduchosť tohto spôsobu stravovania a fungovania.“
O Miške som po 4 mesiacoch chudnutia napísala aj článok – viac tu >>.

Čo je na tomto stravovaní tiež zaujímavé?

Chúťky na sladké sú často spôsobené (okrem psychiky a nastavenia hlavy) aj nedostatočnou výživou tela. Telu chýba dostatok vitamínov a minerálov (prípadne výraznejšie niektorý z nich) a to sa prejavuje ako chúťky, väčšinou na sladké. Neprispieva tomu ani nedostatočný pitný režim, ktorý často spôsobuje, že toho zjete viac, ako keď pijete dostatok čistej vody. Samozrejme psychika a návyky zohrávajú tiež svoju úlohu.

Pri tomto stravovaní sa však upraví jednak pitný režim, tiež dôležitá výživa tela a začnete si postupne budovať nové návyky. Začnete prijímať väčšie množstvo dôležitých vitamínov a minerálov, vlákniny (či už v nutričnom koktejly*, strave alebo v doplnkoch*) a telo začne byť oveľa spokojnejšie, čo sa začne postupne citeľne prejavovať.

Už za prvé 2 týždne dodržiavania mnou odporučeného režimu mi mnoho klientov hovorí, že majú viac energie, cítia sa ľahšie, lepšie a postupne sa stráca strašná chuť na sladké a funguje sa im oveľa lepšie…

Chcete tiež svoj výsledok?

Myslím, že výsledky pri tomto type jednoduchého, no napriek tomu výživného a chutného stravovania bez úplného vynechania sladkých chutí hovoria za všetko. A je ich omnoho viac. Preto ak ste typ človeka, ktorý má rád sladké, no napriek tomu chce schudnúť, upraviť si životosprávu alebo len vyformovať postavu čo najjednoduchším režimom, neváhajte spraviť toto:

  • PRIDAJTE SA DO NAŠEJ FACEBOOK SKUPINY (rady, tipy, recepty, motivácia a inšpirácia…) ŠKOLA ZDRAVIA A CHUDNTIA TU>>,
  • PRIHLÁSTE SA DO NAŠEJ 21 DENNEJ VÝZVY TU>> ,
  • STIAHNITE SI E-BOOK – 7 najčastejších chýb, prečo sa vám nedarí schudnúť (a tipy ako to konečne zmeniť) TU>>,
  • ak máte okolo seba ľudí, ktorí sú na tom podobne, neváhajte tento článok ZDIEĽAŤ 😉 (tlačidlo zdieľania nájdete nad aj pod článkom).

* O nutričnom koktejly, proteínovej tyčinke, či doplnkoch, ktoré odporúčam a ktoré používam ja aj moji klienti, sa môžete informovať a objednať si ich priamo u mňa po vstupnej konzultácii, aby som režim prispôsobila na mieru – stačí mi napísať mail na monika@spolutodame.sk alebo ešte lepšie a rýchlejšie na facebooku TU >>
Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre