PRIBRALA SOM V TEHOTENSTVE časť 2. – Ako bezpečne schudnúť?

Nazbierať tuky, prísť o svaly ani spomaliť si metabolizmus v tehotenstve nie je vôbec problém. Sama som si tým prešla a to som mala aktívne a bezproblémové tehotenstvo. Horšie je to u tehuliek, ktoré sa hýbu minimálne, prípadne sú na rizikovom a pohyb na pár týždňov a niekedy aj mesiacov úplne odpadá.

Veľa závisí od štartovacej pozície

Ak ste mali nadváhu už pred tehotenstvom a k tomu nemáte najvhodnejšie stravovacie návyky, tým väčšie následky na tele ostávajú. No ani najväčšie následky na váhe a postave nie sú neprekonateľné a úžasné je, že to vieme napraviť, ak sa rozhodneme. Chce to len správny návod, skúsené vedenie, štipku času a odhodlania.

Ako to bolo u mňa

Za celé tehotenstvo som pribrala cca 16kg a väčšina tejto váhy ostala našťastie v pôrodnici. Ak ste pribrali viac, tak si možno poviete, že by ste skákali od radosti pri tomto čísle. Ja vám však chcem na svojom príklade ukázať niečo iné. Nemusíte nejak výraznejšie pribrať na váhe, aby ste si pokazili postavu, prišli o svaly a tým aj spomalili metabolizmus.

Pred otehotnením bolo moje percento tukov len 13,3%, čo bolo v prepočte len 7kg tuku. Dva týždne po pôrode mi váha ukázala 5kg naviac – nič strašné že? Horšie bolo, že percento tukov vzrástlo z pôvodných 13,3% na 24,3%), čo bolo v prepočte 14kg – raz toľko tuku ako predtým!

Napriek tomu, že to bola stále hodnota, ktorá je v bezpečnej norme pre zdravie, predstavte si, že na sebe nosíte o 7kg viac masti rozloženej po tele… Krásna predstava že? A teraz si vezmite, že žena priberie viac a že tuky tvoria aj 40%-50% váhy ako u spomínanej dievčiny v prvej časti článku

A ak vám udrelo do očí, že mi ostalo 5kg váhy naviac, pričom tukové zásoby narástli o 7kg a táto matematika vám nejako nesedí, vysvetlenie je jednoduché. Zatiaľ, čo si tukové zásoby pekne rástli, svalová hmota klesala. Takže úloha bola jasná – zhodiť tuky, nabrať svaly a zlepšiť ich kondíciu, nakoľko mi klesla z hodnoty 8 (štíhly a svalnatý) na 5 (štandard).

Ako schudnúť bez diéty a prísneho režimu?

Bezpečnou cestou, vhodnou aj pre zaneprázdnené dojčiace mamičky, je pravidelné jednoduché vyvážené stravovanie bohaté na vitamíny, minerály a proteíny.

Za 4 mesiace po pôrode mi tuky klesli zo 14kg na 10kg, čo na obvody znamenalo mínus 22cm. Žiadne prísne diéty, žiadna strata mlieka, ktorá by pri nich mohla nastať. Práve naopak – jedla som 6x denne a mala dostatok výživy a mliečka pre malého. Prikladám fotku pre lepšiu predstavu :).

testamon matersky2

Nie som zástanca žiadnych krutých režimov ani veľkého obmedzovania. Sama si občas doprajem aj sladké aj nie práve najzdravšie jedlo. No ak sa to nedeje často, výsledky sa určite dostavia. Nikto nie je dokonalý a ja nie som výnimka :).

Keď však uvidíte prvé výsledky, motivácia začne byť väčšia a postupne sa pre vás nový režim stane automatický. Niekto zvládne prechod na nové fungovanie rýchlejšie a niekto pomalšie. Netreba sa stresovať ani tlačiť na pílu ak to neide hneď, ako ste si predstavovali. Spomeňte si vtedy na múdry výrok – Neboj sa ísť pomaly, boj sa len toho, že zostaneš stáť.citat Neboj sa ísť pomaly.

Dôležité je rozhodnutie, začať na sebe pracovať, vydržať a spraviť si z nového režimu zvyk. Je to oveľa efektívnejšie a jednoduchšie ako sa silou mocou snažiť o rýchle schudnutie nejakou diétou zas a znova. Snažte sa radšej čo najviac o zdravé zjednodušenie stravovania s dôrazom na dostatočnú výživu – obzvlášť popri kojení.

Ak chcete vedieť, akým chybám sa čím skôr vyhnúť a čo je naopak dôležité, stiahnite si e-book 7 najčastejších chýb, prečo sa vám nedarí schudnúť (a tipy ako to konečne zmeniť).

Môj výsledok je len o strave a doplnkoch, bez akéhokoľvek cvičenia. Po cisárskom mi odporučili viac sa namáhať najskôr okolo 3-4 mesiaca, ideálne brucho až po šiestom. Preto viem, že chudnúť sa dá aj bez cvičenia, no po tehotenstve ho určite časom odporúčam doplniť. Dá sa povedať, že ho považujem priam za nutnosť, ak chcete nie len schudnúť, ale aj spevnieť a ešte zrýchliť metabolizmus. Sami na sebe určite cítite, že telo je po tehotenstve oveľa menej pevné.

V prvom rade začnite s prvými zmenami čím skôr. Prečítajte si e-book, v ktorom nájdete cenné rady akým chybám sa vyhnúť. A nezúfajte, ak všetko nepôjde hneď podľa predstáv, ani mne sa nepodarí vždy na prvý krát dodržať všetko čo si stanovím. Pokúste sa splniť aspoň časť a zvyšok  postupne pridávajte. Skôr či neskôr to dotiahnete tam, kam ste chceli, len treba vydržať.

Chceli by sa radšej presný konkrétny návod na to ako sa stravovať? Nechať sa zveriť do rúk niekomu, kto sa o takéto baby po pôrode stará pravidelne a má s nimi krásne výsledky? Prihláste sa do našej 21 dennej výzvy na chudnutie, kde chodia aj mamičky popri kojení. Prihlásenie je nezáväzné a ešte pred začiatkom a potvrdením účasti si spolu prejdeme viac informácií o režime a stravovaní a až na základe toho sa rozhodnete, či do toho so mnou pôjdete, alebo nie 🙂 .

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre