Chystáte sa v novom roku schudnúť? Vyhnite sa týmto chybám, aby ste nestrácali čas a peniaze.

Veľa ľudí si želá v novom roku schudnúť a povedia si, že sa budú zdravšie sa stravovať, či začnú cvičiť. Poznáte to? Novoročné predsavzatia sú v plnom prúde. Hlavne, keď pri pohľade do zrkadla stále viac vidno postupne nabraté kilá a centimetre… No ako to urobiť konečne tak, aby to aj naozaj fungovalo?

Prečo väčšina takýchto pokusov schudnúť končí neúspešne, prípadne ani poriadne nezačne? V tomto článku vám prezradím, akých základných chýb sa môžete pri snahe schudnúť dopustiť a ako ich napraviť, aby ste sa konečne dopracovali k vášmu vysnenému stabilnému výsledku a v každom oblečení ste sa cítili dobre.

Ak sa vám to doteraz nedarilo, nečudujte sa. Nikto vás pravdepodobne neučil, ako sa správne stravovať, čo je optimálny pitný režim alebo ako ideálne skĺbiť pohyb s úpravou stravy a výživou, aby ste len nestrácali čas a nepriberali ešte viac po neúspešných diétach. Práve naopak. Internet je plný „zázračných rád a zaručených diét“. Škoda, že sa tak podstatné veci neučia práve v škole, no školský bufet sa radšej napchá sladkým či slaným pečivom a sladkosťami…

Na vlastnú päsť alebo pod vedením?

V športe nikoho neprekvapuje, že ak chceme uspieť, potrebujeme svojho trénera. Niekoho, kto vie čo robí, má skúsenosti, výsledky a bude sa nám venovať a viesť nás. Tiež je jasné, že úspech nepríde za jednu noc a aj to, že majstra robí prax a nie len teória.

Prečo nie je potom bežné, že ak chcete naozaj schudnúť, vyhľadáte si niekoho, kto má prax, výsledky, bude sa vám venovať, urobí si s vami individuálny plán podľa vašich potrieb a bude vás viesť a podporovať?

Preto je moje prvé základné odporúčanie nájsť si niekoho, kto vie čo robí a bude vás viesť. Pripraví vám váš osobný režim a bude ho neskôr upravovať podľa vašich potrieb. Stačí naozaj dodržiavať to, na čom sa dohodnete a čo vám odporučí. Niekoho, kto vie čo robí a bude vám v prípade potreby k dispozícii. Nerobte však naraz žiadne komplikované zmeny, ale dohodnite sa na systéme, ktorý bude pre vás udržateľný.

Aj takto sa môže rozbehnúť chudnutie, keď na to človek nie je sám…

Tu je reálny príklad klientky. Ľubica skúšala schudnúť viac krát, no stále prichádzal jojo efekt. Skúšala jesť napríklad len veľa zeleniny, večer len čajík a schudla síce 25kg za 3 mesiace, ale potom začala byť často chorá. Klesla jej imunita, váha napriek cvičeniu 4x do týždňa stúpala a k tomu sa začali pridávať vlčie hlady. To je výsledok nesprávneho chudnutia.

Takéto chudnutie vie narobiť viac škody ako úžitku. Metabolizmus sa ešte viac spomalí, čo spôsobí, že zas priberiete a často ešte viac, ako ste mali predtým. A čo hovorí Ľubica teraz, keď sa jej stravovanie upravilo tak, aby jedla dosť, pravidelne, ale správne, výživne a hlavne jednoducho?

„Ďakujem, ja som už nedúfala že to pôjde. Nevládala som chodiť ani do roboty, na pol roka som nesmela cvičiť. Teraz pekne pomaly chudnem a nielen to. Cvičím, znova aj pracujem a chorá som nebola od kedy som pod dozorom.“

Ľubica schudla 30 kg a prešla si viacerými kolami programu 21 dní pre krajšie telo.

Nemáte čas chodiť niekde za poradcom na konzultácie a analýzy tela osobne?

Dnes je veľa možností nájsť to, čo potrebujete aj na internete. Tým ale nemyslím ženské magazíny a stránky s milión „zaručenými“ postupmi a diétami, kde nájdete aj zavádzajúce informácie, často plné odporujúcich si teórií. Mám tým na mysli niekoho, kto vám vie na základe vašich požiadaviek a potrieb odporučiť zmenu režimu aj online.

To je tiež dôvod, prečo som počas materskej začala písať tento blog a prečo je na svete aj e-book 7 najčastejších chýb, prečo sa vám nedarí schudnúť (a tipy ako to konečne zmeniť). Teraz komunikujem s klientami online cez facebook alebo telefonicky a aj náš program 21 dní pre krajšie telo funguje už len online, vďaka čomu máme klientov z rôznych kútov Slovenska a aj zo zahraničia.

Na svete je veľa zaneprázdnených ľudí a tiež mamičiek s malými detičkami, ktoré chcú schudnúť, no čas naviac aby niekam chodili si nachádzajú len veľmi ťažko, preto takýto spôsob určite uvítajú.

Zabudnite na zázračné tabletky na chudnutie z reklám

Všetky tie reklamy a články, ktoré vám hovoria, ako bez námahy schudnete a stačí, ak si dáte každé ráno zázračnú vodu s citrónom, alebo tabletku na chudnutie, sú proste blbosť.

Stále to skúša veľa ľudí tým, že sú pohodlní, alebo nemajú čas a chcú čo najrýchlejšie výsledky bez námahy a nejakej zmeny stravovania. Bohužiaľ takto to nefunguje a potom sa čudujú, že nemajú výsledky, alebo ak sa aj nejaké dostavia, prečo zas priberú.

Uvedomte si prosím, že zdravo a stabilne schudnúť je možné len úpravou životného štýlu – stravovanie, pitný režim a pohyb (+kvalitný spánok a oddych). Doplnky, aj to len kvalitné, sú síce skvelou podporou, sama ich používam a odporúčam, ale nie sú zázrakom bez úsilia.

Cvičiť nestačí – základom úspechu je zmena stravovania

Často sa stretávam s názorom – „Ale ja viem čo mám robiť – začať cvičiť.“ Fitness centrá sú hlavne po novom roku preplnené všetkými, ktorí si myslia, že to stačí. A vydrží to tak možno prvý mesiac… Áno, cvičenie je super, ale bez zmeny stravovania z neho nebudete mať taký výsledok, ako by ste chceli. Dokonca si pri nesprávnom výbere cvičenia a väčšej nadváhe môžete aj uškodiť.

Veľmi sa čudujem, ak mi niekto s väčšou nadváhou povie, že behá, alebo že chce začať. Pri nadváhe je nápor na kĺby už tak dosť veľký, takže si viem predstaviť určite lepšiu a šetrnejšiu formu cvičenia aspoň kým sa váha sčasti nezníži.

Ďalším dôležitým faktom je, že ak do svojho režimu pridáte viac pohybu a cvičenie, svaly začnú mať potrebu väčšieho množstva bielkovín a telo potrebuje dostatok výživy. Nemôžete od tela chcieť niečo, na čo mu nevytvoríte podmienky. Takže pri cvičení ruka v ruke tomu potrebujete jednoznačne prispôsobiť aj stravovanie. Inak pôjde len o zvýšený výdaj kalórií, ktorý je síce pri chudnutí super, ale nie je to celý úspech.

Podstatou zdravého a udržateľného chudnutia je predsa budovanie väčšieho množstva svalovej hmoty a zlepšenie kvality svalov. Pretože svaly spália oveľa viac ako tuky a postava, kde je viac svalov a menej tukov vyzerá podstatne lepšie ako postava s rovnakou váhou, kde je väčší pomer tuku a menej svalov.

Dá sa vôbec chudnúť naopak bez cvičenia?

To, že základom chudnutia je úprava stravy neznamená, že nepotrebujete pohybu a žiadne cvičenie. Áno, dá sa to aj bez cvičenia, sama som tak schudla pred približne deviatimi rokmi 8 kíl a tiež aj po pôrode (keďže šlo o sekciu) ale je tu pár dôležitých ale.

Po prvé, bez cvičenia nemôžete čakať, že budete mať pevnejšiu postavu a nie len menší objem a menej tuku.

Po druhé, čím je lepšia kvalita a množstvo svalov, tým máte rýchlejší metabolizmus. Úprava metabolizmu a zachovanie správnych návykov znamená chudnutie bez jojo efektu a o to nám predsa ide, že ?

Po tretie, čím viac kvalitnej svaloviny (a nemyslím tým, že máte vyzerať ako kulturista 😉 ), tým lepšie telo zvláda aj prípadné choroby, operácie a rekonvalescencie. Takže zvýšený pohyb, cvičenie a kvalitná výživa má jednoznačne pozitívny vplyv aj na zdravie.

Ak nemáte čas, alebo nevládzete, nemusí to byť práve hodina v posilňovni 4x týždenne. Dnes má však veľa ľudí sedavé zamestnanie, chodíme autami, autobusom a to nám nepomáha. Stačí, že sa zo začiatku budete viac prechádzať a doma si napríklad dáte pravidelne pár drepov alebo nejaké iné cviky, budete viac používať schody.

Kedykoľvek si viete urobiť doma plank, cviky na brucho, alebo držať hoci len fľašky s vodou s rozpaženými rukami… Ak máte dieťa, tak tieto cviky viete robiť aj kedykoľvek počas hry. Ak idete na prechádzku s kočíkom, dajte si trošku svižnejšie tempo a nevyhýbajte sa tlačeniu do kopca.

A ak radi cvičíte aj online z pohodlia domova, môžete sa pridať k nám a zacvičiť si s nami Tabatu alebo rôzne výzvy online v rámci nášho online programu 21 dní pre krajšie telo.

Je to vysokointenzívne intervalové cvičenie, pri ktorom telo spaľuje tuk ešte niekoľko hodín po cvičení.

Na čo si však pri chudnutí dať pozor?

Konkrétne upozornenia čomu sa vyhnúť a tipy na riešenie týchto chýb nájdete v e-booku 7 najčastejších chýb, prečo sa vám nedarí schudnúť (a tipy ako to konečne zmeniť). To je skvelým odrazovým mostíkom pri budovaní lepších návykov v novom režime chudnutia a zdravšieho fungovania. Len jednoduchý, účinný princíp stravovania, ktorý ak dáte do praxe, prinesie vám výsledky.

Už sa viac nemusíte trápiť tým, že po skončení diéty príde zas jojo efekt, alebo že nebudete môcť nič jesť. Ja aj moji klienti jeme pravidelne cca 5x denne, no základ je vedieť čo a kedy je vhodné jesť, ako si čo najlepšie zadeliť stravu počas dňa a aj prečo je to tak (a je to celkom jednoduché). Preto je môj e-book stručný a jednoduchý pomocník. Nechajte sa viesť a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Ak ste sa rozhodli pre zmenu, začnite tým, že si stiahnete e-book 7 najčastejších chýb, prečo sa vám nedarí schudnúť (a tipy ako to konečne zmeniť) tu >> . Ostatné je už na vás a na dodržiavaní týchto pravidiel. Pre intenzívnejšiu spoluprácu, konkrétny jedálniček s podpornými cvičeniami online a omnoho viac sa zároveň prihláste do nášho online programu pre krajšie telo tu >> .

Monika Erényi
Som nadšená propagátorka zmeny životného štýlu a efektívneho chudnutia v znení hesla - v jednoduchosti je krása :). Rada pomáham ľuďom zlepšiť ich postavu, zdravie a tým aj zdravé sebavedomie, aj pomocou overených doplnkov a kvalitných zdravých náhrad jedla.
Komentáre